Добавить в закладки

Первое открытое письмо

Из серии "Битва за октябрь!"

С этим письмом к руководству Лесхоза обращалась еще в феврале этого года эксперт-кинолог национальной категории Е.В.Халмоши. Как все мы увидили, реакции не последовало. Кто, кому и что еще должен написать, чтобы нас услышали и восприняли?
Текст письма на украинском языке.
Голові Державного Комітету
Лісового Господарства України
Тимошенко М.М.
експерта-кінолога національної
категорії з випробувань хортів
Халмоши О. В.ВІДКРИТИЙ ЛИСТ


Шановний Микола Михайлович, звертаюся до Вас від імені багатьох власників хортів України, кому небайдужа доля порід хортів, та з приводу прийняття «Положенням про строки та умови підготовки собак мисливських порід до випробувань і змагань» , п. 3.1. Згідно з цим Положенням строки випробувань та змагань хортів скорочено та обмежено сезоном полювання на хутрових звірів. Це ставить під загрозу розведення робочіх хортів та ймовірно скоротить кількість прихильників полювання з хортами.

Хочу нагадати, що цей екологічний вид полювання на хутрових звірів було дозволено в України офіційно зовсім недавно, з виходом в Україні «Положення про мисливське господарство та полювання» від 20.06.96 номер 780. Цим же документом , п.33 , притравки та випробування хортів обумовлено проводити з 1 жовтня дор 1 січня. Тоді власники хортів зітхнули з полегшенням: нам більше не треба ховатися, ми тепер рівноправні мисливці. З свого більш ніж 20-річного досвіду спілкування з власниками хортів можу впевнено сказати, що більшість з них утримують цих чудових собак і виїзджають з ними в поле не заради трофеїв, зайчатини або лисячих шкір. Ще на початку другого сторічча римський майстер полювання Арріан писав, що для справжнього мисливця з хортами здобич не є важлива, і він радіє навіть тоді, коли заєць втік. У 19-тому сторіччі про те й саме писали і россійські кінологи Мачеваріанов, Сабанєєв та інші.

Я не можу зараз навести офіційну статистику з кількости пійманих зайців на змаганнях та випробуваннях хортів, але можу впевнено затвердити, що це дуже малий відсоток від загального числа звірів, за якими були пущені хорти на цих заходах. Тобто, якщо так можно сказати, пострілів було багато, а ле влучніх – мізерна кількість. Наприклад, в минулому році я приймала участь у трьох польових випробуваннях, на яких було піднято біля 60 зайців. І тільки чотирьох з них хорти вловили. А хто-небудь рахував, скільки зайченят гине під косарками або ж від пестицидів, від весняних підпалів сухої трави?

Згідно з існуючими правилами випробувань хортів, пускати собак за маленьким, недорослим звіром заборонено. Це що стосується збитку природі. Але, на мій погляд, полювання з рушницею наносить набагато більше шкоди фауні. Полювання з хортами стоїть дуже близько до природного відбору серед тварин. Ще у вісімдесятих роках 20-го століття Інститутом еволюції тваринного світу проводились наукові дослідження з цього приводу, і було доведено, що хорти ловлять звичайно слабкого, хворого або травмованого зайця. До того ж, еволюція зробила зайця досконалим втікачем. Він живе в природі і завжди повинен рятуватися від швидконогих хижаків, таких як вовк та лисиця. Тільки від кулі з рушниці та від хитрого мисливця він не може втекти.

Для нас, кінологів і власників хортів, заєць є крітерієм пруткості, швидкості наших улюблених собак. Але, щоб оцінити їх об"єктивно, і звір, і собака повинні бути у рівних умовах. Такі погодні умови в більшості регіонів України утримуються тільки у жовтні-листопаді. Ми не беремо до уваги півострів Крим, де ще в листопаді зустрічаються зайченята або зайчихи, що годують. Тим більше що погода там в цей час може бути досить спекотна. А от в більш північних областях після відкриття сезону погода дуже нестійка. Тим більш, що у деяких областях сезон полювання відкривають у кінці листопада або на початку грудня. То мороз на неприкритий снігом грунт, то ожеледь, що недозволяє зовсім бігти хортам і може викликати серйозні травми. А то занадто глибокий сніг, коли заєць тоне в ньому і не може втікти від будь-якого переслідувача. Або земля від довгих дощів дуже розкисла і налипає до заячих лап. Тоді він теж швидко опинюється в зубах у хортів. А от коли всі два дні, що відведені для випробувань, йде дощ, або ще й злива, тоді що робити?

І от дивіться, з тих двох місяців, що надано для полювання на хутрових звірів, ми ледве зможемо вибрати 2-3 вихідних для проведення випробувань чи змагань. Я вже не кажу про якесь планування цих заходів. До того ж в Україні не так вже й багато хортів, а віпробувань проводиться дуже мало. Я гадаю, що ми маємо приблизно 10 заходів на всю країну в один сезон. Врахуйте ще й те, що шансів заробити диплом тільки на одному з цих заходів не так вже й багато. Бо і собака може бути не в кращій формі, і заєць може піднятися дуже далеко, або ж дуже близько до лісосмуги (доречі на одному випробуванні кожному номеру надається тільки одна спроба). Тому власники хортів намагаються потрапити на 2-3 заходи, що проводяться в найближчих областях. А організатори цих заходів теж беруть це до уваги і планують їх так, щоб вони не співпадали по датах.

Ще один аргумент в захист проведення змагань хортів раніше відкриття сезону полювання. Після відкриття полювання на хутрових звірів зайців в полі днем з вогнем не знайдеш. Вони ховаються в ярках, лісосмугах тощо. А якщо і лежать в полі, то піднімаються більше ніж за 100 метрів, коли його не кожен хорт побачить, а може і не здожене. Нагадаю, що хорти – це мисливські собаки, які ловлять звіра лише на відкритому просторі. І оцінити їх можливо лише на більш-менш рівному полі. Доречі, після полювання з хортами заєць повертається на свое місце через 2-3 дні, перевірено практикою.

Кінологічні організації для ведення племінної роботи з породами мисливських собак вимагають від нас тільки дипломованих плідників, перевірених на робочі якості, з чим ми всі згодні. Та якщо ніде і ніколи нам буде заробити ці чесні дипломи, як же далі нам працювати з породами?

Скажу більше. Ми живемо в своїй країні і намагаємось зберігати і підтримувати своє, вітчизняне. Чи це тільки на словах? Назвіть, будьласка, породу мисливських собак, що виведена в Україні, абож хоч існувала на її теренах з давніх давен. Я гадаю, це не російський гончак, не німецький курцхаар і не англійський сеттер. А ось слово хорт існує в українській мові ще з часів дохристиянських. З ними, з хортами, полювали на території України ще скіфи.

Якщо ми дивимось на Європу, так , наприклад, в Угорщині для розвитку національної породи хортів Агар, яка була знищена майже повністю після другої світової війни, декілька років тому було дозволено полювати з угорськими агарами і проводяться змагання по вільному зайцю. А чому ж нам скоротили строки випробувань, яких проводиться так мало в Україні? Ми ж не просимо збільшити нам строки полювання. Хоча в сусідній Росії з хортами починають полювати на 2 тижні раніше відкриття полювання з рушницею.

Отже, шановні наші законодавці, ми просимо Вас передивитися ще раз віщеназваний документ уважно і встановити строки випробувань та змагань хортів з 1 жотня, як було раніше. Бо кожний конкретний захід всеодно завжди узгоджується з місцевими органами лісового господарства. Одне випробування, яке проводитиметься на 2-3 області і на якому зпіймають одного, а може і ні одного зайця, не зпричинить великого збитку природі і навіть не порушить спокій тих угідь.

З повагою,
експерт-кінолог національної категорії
з випробувань хортів
О.В.ХалмошиВторое открытое письмо. Из серии "Битва за октябрь!"
Как ФОСУ популяризацией охоты с борзой занимается. Из серии "Битва за октябрь!"
Положение о сроках и условиях подготовки охотничьих собак к испытаниям и состязаниям

Другие новости сайта borzoi.org.ua

12 июл, 2010 | Helena


« Предыдущий - Следующий »
---------------------------------------------

Комментарий

Комментариев еще нет. Вы можете стать первым!
Регистрация не обязательна!

Оставить комментарий

Для комментирования вы должны зайти как пользователь

Категории

Поиск

Реклама